Öyle bir günden sakının ki, o gün hiç kimse bir başkası adına bir şey ödeyemez. Hiçbir kimseden herhangi bir şefaat kabul olunmaz, fidye alınmaz. Onlara yardım da edilmez. (Bakara 48)
Başlığı Görüntüle
Burada Olan Üyeler: 1 ziyaretçi
 Başlığı Yazdır
"Her şey" ayrı mı yazılır, bitişik mi?
Yonetim
* Her ile bitişik yazılan tek kelimenin hangi olduğunu bilmenin yardımcı olacağını düşündüğüm kural.

* Bilindiği gibi her kelimesi 'genelde' ayrı yazılır... Sadece iki kelimede birleşik yazılır... Bunlar; herhangi ve herhalde kelimeleridir... Herhalde kelimesi yüksek ihtimal anlamı taşıdığı zaman birleşik yazılır, her durumda anlamı verdiği zaman ayrı yazılır. Herkes sözcüğünün konuyla alakası yoktur zira "kes" harflerinin bi anlamı yoktur (eylem olduğu durumlar hariç tabi)...

* Şey kelimesi bir belgesiz zamir olduğu için her şey / bir şey ayrı yazılır.

* Hiçbir şey birleşik yazılmaz cümlesiyle de desteklenebilecek kural.

* "her şey" başkadır "herşey" başkadır. "her şey ayrı yazılır" kendi içinde tutarlı bir önerme olmakla birlikte eğer "her bir nesne" anlamında "her şey" denmiyorse doğrusu "herşey"dir.

Atlanilacak Forum:
Bulutlar
Oltu'da 45 köyle bağla... Piknikçiler soğuk hava... İller Arası Rekabet Sı... Kula teşekkür etmeyen ... HAS Parti Oltu İlçe Di... Oltu Anadolu Lisesi Mü... Oltu İlçe Emniyet Müdü... TV'de izdivaçın inandı... Başarın Dershanesi'nde... Yasin Haşimoğlu İ.O. B... Yusuf Ziya Bey'i rahme... AK Parti kadın kolları... Oltu cezaevinde örnek ... Bu kez öğrenciler Zabı... Ev Alırken Dışına Deği... İrfan Yıldız ve Hacer ... İlginç bir habercilik ... Üçüncü yarı finalist K... İkinci yarı finalist O... Nuri Alkan'ın Dayısı İ... Operasyon Fareler ve kaptanlar Gerçek dostlar Edinmek... Wikileaks'e ne kadar g... Türk usulü... Kişisel Gelişim Dini Meteorolojide yeni dön... Ne biçim örgütsün sen? Başsavcı CHP Uyuyan topluma çan ses... Özgür olmanın bedeli, ... Öğrenci kıyafetlerini ... Dünyayı değiştirecek b... Bana arkadaşını söyle! Türkiye'nin M Takımı AKP tek başına iktidar... Eczacı hanım Bayram Ha! Ulus, millet, Sakarya Canlı Hesap Makinası Bilirkişiler, haberimi... 4 günde sandbox'tan çı... Fdisk Uygulaması Cep telefonu mesajıyla... Nar suyundaki mucize Doğduğunuz aya göre ki... Yakıt tasarrufu için n... Dünyanın en şanssız ka... Mutsuz çocuklar büyüyü... Atatürk'ün hastalığı i... Ey Kavmim... Müsait Olunca Beni Sev... Uzun ömürlü laptop içi... Bayanların kalbini kaz... Sigara içen baba ve çocuk Kadın milleti adamı bö... Tarihte acı vererek öl... Sayılara takılanlar iç... Esmerler daha geç yaşl...
Benzer Başlıklar
Başlık Forum Cevaplar En Son Mesaj
Mesajın "gizli" zararı! Her Telden 1 05-10-2011 07:59
Siz de "hazır cevaplı" biri olabilirsiniz Her Telden 1 03-09-2011 04:33
"Annemin yemekleri daha güzeldi" demesin Her Telden 2 30-08-2011 04:39
"Müslüman'a Haram" Çeşmesi Her Telden 1 28-08-2011 03:10
Profesör Milton Freidman'ın "Monetarizm" (Para Doktrini) Her Telden 1 26-08-2011 20:15
Etiketler
erdem yapı inşaat boya oltu gazetesi civata malzeme Avrupa diktatör dünya savaşı Afrika Ortadoğu Hüsnü Mübarek Mısır Ahmet Ağırman Şevket Ağırman Prof.Dr. Mustafa Ağırman Birlik Camii emekli imamı İnci Köyü Ali Ağırman kalp krizi hava ambulansı Cumhuriyet Mahallesi Berber İsmail Şahismail Acar Çamlıbel Köyü mide açlık yaşam tarzı ibadet niyet oruç Celebi sakız diploma parası bakan bağış genelge okullar kayıt parası Ömer Dinçer Cüneyt Özdemir Canan Arıtman Ahıska Türkü Radikal Cumhurbaşkanı İslam Cumhuriyeti Aşamalı Devamsızlık Yönetimi Milli Eğitim Bakanlığı Okul Risk Takip Kurulu ADEY kurs ehliyet güven ilkokul mezunları Şenkaya Müftülüğü kurbanlık koyunlar Kurban Bayramı Şenkaya Müftüsü Ahmet Özdemir
Haberler