Gerçekten bu Kur'an en doğru olan yola götürür ve iyi işler yapan mü'minler için büyük bir mükâfat olduğunu ve ahirete inanmayanlar için elem dolu bir azap hazırladığımızı müjdeler. (İsrâ 9-10)
Başlığı Görüntüle
Burada Olan Üyeler: 1 ziyaretçi
 Başlığı Yazdır
"Her şey" ayrı mı yazılır, bitişik mi?
Yonetim
* Her ile bitişik yazılan tek kelimenin hangi olduğunu bilmenin yardımcı olacağını düşündüğüm kural.

* Bilindiği gibi her kelimesi 'genelde' ayrı yazılır... Sadece iki kelimede birleşik yazılır... Bunlar; herhangi ve herhalde kelimeleridir... Herhalde kelimesi yüksek ihtimal anlamı taşıdığı zaman birleşik yazılır, her durumda anlamı verdiği zaman ayrı yazılır. Herkes sözcüğünün konuyla alakası yoktur zira "kes" harflerinin bi anlamı yoktur (eylem olduğu durumlar hariç tabi)...

* Şey kelimesi bir belgesiz zamir olduğu için her şey / bir şey ayrı yazılır.

* Hiçbir şey birleşik yazılmaz cümlesiyle de desteklenebilecek kural.

* "her şey" başkadır "herşey" başkadır. "her şey ayrı yazılır" kendi içinde tutarlı bir önerme olmakla birlikte eğer "her bir nesne" anlamında "her şey" denmiyorse doğrusu "herşey"dir.

Atlanilacak Forum:
Bulutlar
Petrolcü Bahattin Çevi... Kaymakamlar Kararnames... Türbanlı öğrenci derst... Atatürk İlköğretim Oku... Oltu'da Miraç Kandili ... Oltu Anadolu Lisesi So... Mehmet Çelebi Kardeşim... Hıçkırıktan kurtulma y... Oltulu çiftçiler Bursa... Halk Eğitim Merkezince... Oltu yakınlarında mucu... Oltu Anadolu Lisesi'nd... Oltu'da taekwondocular... Şampiyon öğrenciler öd... Oltulu Şair Dursun Nur... Oltu Esnaf ve Sanatkar... SP, Oltu'da Ali Rıza E... Kargaların İlginç Yün ... Oltu Organize Sanayi B... Oltu Anadolu Öğretmen ... Bakara suresi 67....71... Kur'an gerçeğini fark ... Muhtardan seçmen kağıd... Bebeklikten Bilgeliğe ... Şık'ın ibretlik gazete... Örtülü Ateizm Nefsini Terbiye Eden, ... Ani'de namaz, Balgat't... Patlama Başlarken... Şimdi Evlenebilirsin Beklenen duruş Ankara'dan mesaj: 'Önü... Namaz Konusunda Düşünm... Saçmalıklardan bir buket Mezopotamya Medeniyeti Müslümalar'ın Arınma İ... Yaptığımız çok büyük y... Derin Wikileaks operas... Sakın Değişme Mesut Yılmaz'ın ilk em... Okul Öncesi Eğitim Kur... Cep telefonunuzun dinl... İnternette arama yapma... Memurların kazandığı d... Kadınlar ve Erkekler A... Bir Rüyanın Ardından G... Erkeklerde 40 yaş buna... Dünyanın en büyük köpeği Güzel Sözler Delikanlılık Kuralları Gününüzü Parlatmak İçi... Dutlulu Mevlüt Hocamız... Bunları biliyor muydunuz? Google'nin 11 Gizli Ye... Memura, çalışmayan eş ... Dışarıdan bir göz: At ... "Deniz ortadan ikiye a... Cennette futbol var mı? Bir Rüyanın Ardından G...
Benzer Başlıklar
Başlık Forum Cevaplar En Son Mesaj
Mesajın "gizli" zararı! Her Telden 1 05-10-2011 07:59
Siz de "hazır cevaplı" biri olabilirsiniz Her Telden 1 03-09-2011 04:33
"Annemin yemekleri daha güzeldi" demesin Her Telden 2 30-08-2011 04:39
"Müslüman'a Haram" Çeşmesi Her Telden 1 28-08-2011 03:10
Profesör Milton Freidman'ın "Monetarizm" (Para Doktrini) Her Telden 1 26-08-2011 20:15
Etiketler
Ramazan ayı Haluk Gümüştabak imsakiye oruç iman Diyanet İşleri Fatih Çobanoğlu Cemalettin Yıldız Gökçedere İlköğretim Okulu Oltu Kaymakamı Mustafa Arslan kar Erzurum Oltu teravih Peygamber Efendimiz dua Âlemlerin Sultanı namaz sivil irade darbecilik halk iradesi Ege Ordu Komutanı darbeci general Andımız insan hakları eleştiri öğretmen cezalandırma Balkanlar Kürtler Peter Sellers Tarihçiler Osmanlı Türkler Fikret Bila Yıldıray Oğur Kürt meselesi Yıldırım Türker Kandil kırım kongo ilçe ilaçlama kene risk mafya dizileri sihir-büyü dizileri terör diziler evlilik dışı hamilelikler gençlik dizileri ağa-aşiret dizileri
Haberler