Kendileri için Allah'tan başka ne bir dost, ne de bir şefaatçi bulunmaksızın, Rab'lerinin huzurunda toplanmaktan korkanları, Allah'a karşı gelmekten sakınsınlar diye, onunla (Kur'an ile) uyar. (Enam 51)
Başlığı Görüntüle
Burada Olan Üyeler: 1 ziyaretçi
 Başlığı Yazdır
"Her şey" ayrı mı yazılır, bitişik mi?
Yonetim
* Her ile bitişik yazılan tek kelimenin hangi olduğunu bilmenin yardımcı olacağını düşündüğüm kural.

* Bilindiği gibi her kelimesi 'genelde' ayrı yazılır... Sadece iki kelimede birleşik yazılır... Bunlar; herhangi ve herhalde kelimeleridir... Herhalde kelimesi yüksek ihtimal anlamı taşıdığı zaman birleşik yazılır, her durumda anlamı verdiği zaman ayrı yazılır. Herkes sözcüğünün konuyla alakası yoktur zira "kes" harflerinin bi anlamı yoktur (eylem olduğu durumlar hariç tabi)...

* Şey kelimesi bir belgesiz zamir olduğu için her şey / bir şey ayrı yazılır.

* Hiçbir şey birleşik yazılmaz cümlesiyle de desteklenebilecek kural.

* "her şey" başkadır "herşey" başkadır. "her şey ayrı yazılır" kendi içinde tutarlı bir önerme olmakla birlikte eğer "her bir nesne" anlamında "her şey" denmiyorse doğrusu "herşey"dir.

Atlanilacak Forum:
Bulutlar
Oltu Lisesi voleybolda... Gırgırına Kankalardan ... Atatürk Üniversitesi İ... Narman'da Dumandan Kur... Bahar Kupası Mini Futb... Şubat ayında yürüyüş k... Kaymakamlık Kupası Bah... Sıra Cağ Kebabının Çık... Oltu'da meme kanseri h... Yibolar Arası Bilgi Ya... Narmanlı Kadınlara Cen... Kaymakam Yaran'dan hüz... Oltu'da Seçim Sonuçları Sağlık Meslek Liselile... Oltulular Derneği'nden... Oltu'da Yangın ve Depr... Cumhurbaşkanı onayladı... Büyük Zaferi, büyük bi... Oltu'da heyelan tehlikesi Dursun Sağdıç'ın Teyze... K.Irak'a kuşkulu ziyaret Kur'an da Mirasın Dağı... Şeyh Edebali'nin Nasihatı Bayram Sevinci Çay içmek dinlendiriyor Gerek yok ki... Türkiye ne yapmalı? Gülünçlük "Badelendim, Pir Oldum" Bitiş Avcı ve Ergenekon Allah elçisine, sen ol... Büyücülük Konusu Ve Ku... Futbol, silah, para... Vermeyince Mabud, neyl... Genelkurmay aslında ne... Kelime-i Şehadet... Son Söz Yalan Söyleyenler, Doğ... Ona "Sevdiğinizi" Söyl... MEB '2009-2010 Öğretim... Tiryakinin sigarayı bı... Ürün satın alırken nel... Türkiye'de mesleklere ... Su konusunda doğru bil... Sağlığınız için 16 ipucu Office 2003: Dokümanla... Tüm Hayatlar Kutsaldır... Giriş Ben Söylemediğim Halde... 10 Yıl Sonra Gelen Müj... Tebbet Suresi, Meal ve... Traji komik 1 Nisan şa... Kadın ve erkeğin karşı... İşletim sisteminizin k... Sözleşmeli öğretmen, m... PDF Dosyalarını Metin ... En önemli ders, okul d... Msn de görüntü resmini... Bilgisayar kullanıcıla...
Benzer Başlıklar
Başlık Forum Cevaplar En Son Mesaj
Mesajın "gizli" zararı! Her Telden 1 05-10-2011 07:59
Siz de "hazır cevaplı" biri olabilirsiniz Her Telden 1 03-09-2011 04:33
"Annemin yemekleri daha güzeldi" demesin Her Telden 2 30-08-2011 04:39
"Müslüman'a Haram" Çeşmesi Her Telden 1 28-08-2011 03:10
Profesör Milton Freidman'ın "Monetarizm" (Para Doktrini) Her Telden 1 26-08-2011 20:15
Etiketler
sigara yasağı İbrahim Çınar 4207 Sayılı Kanun Şenakaya Şenkaya Kaymakamlığı canlı hayvan pazarı Ayvalı Köyü kurbanlıklar Artvin mimari çehre Oltu İmam Hatip Lisesi ER-SA İslam Haluk Gümüştabak Suudi Arabistan Kur'an Allah Rab dayanışma Meşe Şenlikleri sosyal yardımlaşma Derekapı Köyü dernek Milli Eğitim Bakanlığı MEB okul kitaplar öğrenciler ilköğretim trafik kazası havaalanı yolu koyun sürüsü askeri araç Erzurum Çağlar Eser Asım Gürbüz Habip Yılmaz Yücel Yiğit Resmi Gazete Nihani Yıldırım İlham Erdal Millî Eğitim Bakanlığı Şeref Yıldız Tortum keşf yüzen ada kilometre göl demir-çelik demircilik mesleği sanayileşme sektör dünya
Haberler