Yeryüzünde olanların çoğunluğuna uyacak olursan seni Allah'ın yolundan saptırırlar. Onlar ancak zanna uyarlar ve onlar ancak zanla yalan söylerler. (Enam 116)
Başlığı Görüntüle
Burada Olan Üyeler: 1 ziyaretçi
 Başlığı Yazdır
"Her şey" ayrı mı yazılır, bitişik mi?
Yonetim
* Her ile bitişik yazılan tek kelimenin hangi olduğunu bilmenin yardımcı olacağını düşündüğüm kural.

* Bilindiği gibi her kelimesi 'genelde' ayrı yazılır... Sadece iki kelimede birleşik yazılır... Bunlar; herhangi ve herhalde kelimeleridir... Herhalde kelimesi yüksek ihtimal anlamı taşıdığı zaman birleşik yazılır, her durumda anlamı verdiği zaman ayrı yazılır. Herkes sözcüğünün konuyla alakası yoktur zira "kes" harflerinin bi anlamı yoktur (eylem olduğu durumlar hariç tabi)...

* Şey kelimesi bir belgesiz zamir olduğu için her şey / bir şey ayrı yazılır.

* Hiçbir şey birleşik yazılmaz cümlesiyle de desteklenebilecek kural.

* "her şey" başkadır "herşey" başkadır. "her şey ayrı yazılır" kendi içinde tutarlı bir önerme olmakla birlikte eğer "her bir nesne" anlamında "her şey" denmiyorse doğrusu "herşey"dir.

Atlanilacak Forum:
Bulutlar
Oltu 25 Mart Spor Erzu... Oltu'da Liseler Arası ... Oltulu hanımlardan öğl... Oltu İlçe Milli Eğitim... Oltu Belediyesi'nden Ö... Oltulu Gençlerin Yeni ... Oltu'da Eskiden Darpha... Oltu'daki sokak köpekl... Oltu'da Mehmetçiklere ... Oltulu Öğrenciler Eser... Attan Düşen Yaşlı Adam... Oltu ve Olur Dernekler... Cumhuriyet İ.O.'ndan P... 2011 Okullar Arası Vol... Erzurum'da 480 Bin Seç... Oltu Cağ Kebabı Lezzet... Oltu Anadolu İmam Hati... Yasin Haşimoğlu İ.O.'n... Oltu, Malazgirt'ten be... Akşar'da kamyon dereye... Nükleer Tehlike Ahmak kim! Süleyman(a.s)'ın Karı... Babalar ve Putlar Söz gümüşse de sükut h... Peygamberimizi doğru a... Boşanmak mı Yoksa? 'Kemalizm'in doğum hik... 'Ajan gazeteciler'e bi... Van Helalleşmeyeceğiz, hes... "Cambaza bak cambaza!" Allah Kur'an ayetlerin... Barcelona'yı neden tut... Kendini Beyaz Türk zan... Yasakları çoğaltalım Ulusalcılar nasıl Kürt... Facebook ve Müftüler Erdoğan'ın anlamadığı... Atakürt Erzurum İlçeleri Erdem 1 Yaşında Kadınlar neden daha ko... AES, ek ders esasların... Taksime penis heykeli ... Açıköğretim sınav yöne... İşletim sisteminizin k... Türklere Özgü Hastalıklar Beyin ne iş yapar? Atın kaç ayağı var! Kuşların da kulağı var! Doğum öncesi testlerin... Başarının Sırrı Reklam Yazarı Şair Has... Anadolu liselerine yer... Az seyret, uzun yaşa Kıssadan Hisse Oltu İslâm Devleti'ni ... İlköğretim öğrencisi, ... 100 yıllık bellek kartı
Benzer Başlıklar
Başlık Forum Cevaplar En Son Mesaj
Mesajın "gizli" zararı! Her Telden 1 05-10-2011 07:59
Siz de "hazır cevaplı" biri olabilirsiniz Her Telden 1 03-09-2011 04:33
"Annemin yemekleri daha güzeldi" demesin Her Telden 2 30-08-2011 04:39
"Müslüman'a Haram" Çeşmesi Her Telden 1 28-08-2011 03:10
Profesör Milton Freidman'ın "Monetarizm" (Para Doktrini) Her Telden 1 26-08-2011 20:15
Etiketler
Haktan Kılıç arıza kayıt Müşteri İlişkileri sms mobil operatörler, Türk Telekom Furkan suresi ayetler peygamber Mahmud Ebu Reyye Kur'an Muhammedi Sünnetin Aydınlatılması Sağlık Meslek Lisesi Oltu İlçe Müftülüğü icazet Oltu Ayşeana Kız Kur'an kursu öğrenciler hafızlık Anafen Dershanesi Oltu 2011 SBS başarı Oltu tarihi deprem kutlama Ak Parti belediye başkanları Oltu İlçe Teşkilatı iftar yemeği Kur'an İslam 60 gün keffaret bozulan oruç sigara yasağı İbrahim Çınar 4207 Sayılı Kanun Şenkaya Kaymakamlığı Şenakaya oruç sigara sokak polis kadın saldırı ramazan öğrenciler Erzurum seviye belirleme sınavı ödül lisans yerleştirme SBS Oltu T Tipi Oltu Lisesi İMKB YİBO Anadolu Öğretmen
Haberler