İndirdiğimiz apaçık delilleri ve hidayeti Kitap'ta açıklamamızdan sonra onları gizleyenler var ya, işte onlara hem Allah lânet eder, hem de bütün lânet etme konumunda olanlar lânet eder. (Bakara 159)
Başlığı Görüntüle
Burada Olan Üyeler: 1 ziyaretçi
 Başlığı Yazdır
"Her şey" ayrı mı yazılır, bitişik mi?
Yonetim
* Her ile bitişik yazılan tek kelimenin hangi olduğunu bilmenin yardımcı olacağını düşündüğüm kural.

* Bilindiği gibi her kelimesi 'genelde' ayrı yazılır... Sadece iki kelimede birleşik yazılır... Bunlar; herhangi ve herhalde kelimeleridir... Herhalde kelimesi yüksek ihtimal anlamı taşıdığı zaman birleşik yazılır, her durumda anlamı verdiği zaman ayrı yazılır. Herkes sözcüğünün konuyla alakası yoktur zira "kes" harflerinin bi anlamı yoktur (eylem olduğu durumlar hariç tabi)...

* Şey kelimesi bir belgesiz zamir olduğu için her şey / bir şey ayrı yazılır.

* Hiçbir şey birleşik yazılmaz cümlesiyle de desteklenebilecek kural.

* "her şey" başkadır "herşey" başkadır. "her şey ayrı yazılır" kendi içinde tutarlı bir önerme olmakla birlikte eğer "her bir nesne" anlamında "her şey" denmiyorse doğrusu "herşey"dir.

Atlanilacak Forum:
Bulutlar
Ustalık Belgesi olmaya... Mehmetçik Dershanesi'n... Oltu Kaymakamı Fatih Ç... Esnafa pazar günü müjdesi Bilgi yarışması 1. kad... Oltu Kaymakamlığı SYDV... Sütpınar'da Veliler de... Elektrik akımına kapıl... Bu da Görünür Kaza: 1 ... Şehit Torunundan Şehit... Olur'daki heykeller gö... 25 Mart Sporun Emektar... Halitpaşa İlköğretim O... Anafen Dershanesi SBS ... 3 Puan 90+3'te Geldi: 2-1 Narman MYO'da "Gıda Te... 25 Mart Oltuspor yine ... Büyük Önderi özlemle a... Necmettin Taşçı'nın "T... Devlet Kademelerinde i... Tükürdüklerini yalamad... Batı burnunu sokmadan ... Hucurat 14. ayet ve al... PKK'yı kaç kez bitirdik? Allah Kur'an ayetlerin... İslam Toplumları Olara... Ana dilde ibadet konus... Hasan Cemal: 'TSK'nın ... Ölürken Ruhu Kim Alır? Wikileaks'e ne kadar g... Adımız andımız... Türbelerde ÖSS Yunus Suresi 100. ayet... Gandigate Tutumluluk 'Koruma ve Kollama Gör... Ahhh... Sözün Faizi Allah hırsızlık yapanı... Kürtlerle değil Yeni anayasayı Faceboo... Doğum öncesi testlerin... 2918 Sayılı Trafik Kan... Uzun süre televizyon i... Ünlükaya Köyü Öğrenen İnsan Karnedeki notlar sadec... X-tir Et Gitsin... Evlilik Nedir? İnsanın yedi hali Baba - kız diyaloğu Takva sahibi Kadın ve ... Kahretsin, yine kadınl... Aileler bilgisayar bağ... Günde bir elma yiyen k... Estetik ameliyatlar mu... Müsait Olunca Beni Sev... Fast Food'la beslenenl... Kopyala-Yapıştır'da Ye... Geyik Muhabbeti
Benzer Başlıklar
Başlık Forum Cevaplar En Son Mesaj
Mesajın "gizli" zararı! Her Telden 1 05-10-2011 07:59
Siz de "hazır cevaplı" biri olabilirsiniz Her Telden 1 03-09-2011 04:33
"Annemin yemekleri daha güzeldi" demesin Her Telden 2 30-08-2011 04:39
"Müslüman'a Haram" Çeşmesi Her Telden 1 28-08-2011 03:10
Profesör Milton Freidman'ın "Monetarizm" (Para Doktrini) Her Telden 1 26-08-2011 20:15
Etiketler
kampanya oltu muhtar köy imece temizlik vefat Gökçedere Köyü amca Cemalettin Yıldız tabiat harikası Tortum Gölü yatırımcı Tortum Şelalesi Diyanet İşleri iman Ramazan ayı Haluk Gümüştabak oruç imsakiye kulaklık stand-by cep telefonu İlköğretim öğrencileri Oltu Öğrenci Meclis Başkanlığı Oltu Anadolu Lisesi Şube Müdürü Sayın Burhanettin Akkuş Bölge Trafik bina Oltu Anadolu Lisesi inşaat TOKİ evleri Oltu Askerlik Şubesi engelli duyuru özürlü yoklama bakaya kırsal Göle Şenkaya PKK keskin nişancı operasyon JİTEM polis terör Özel Harekât asker sivil-asker
Haberler