Tıpkı o bölüşenlerin, O Kur'ân'ı parça parça edenlerin başlarına indirdiğimiz felaket gibi Rabbine andolsun ki, onların hepsini yaptıklarından dolayı hesaba çekeceğiz. (Hicr 90-93)
Başlığı Görüntüle
Burada Olan Üyeler: 1 ziyaretçi
 Başlığı Yazdır
"Her şey" ayrı mı yazılır, bitişik mi?
Yonetim
* Her ile bitişik yazılan tek kelimenin hangi olduğunu bilmenin yardımcı olacağını düşündüğüm kural.

* Bilindiği gibi her kelimesi 'genelde' ayrı yazılır... Sadece iki kelimede birleşik yazılır... Bunlar; herhangi ve herhalde kelimeleridir... Herhalde kelimesi yüksek ihtimal anlamı taşıdığı zaman birleşik yazılır, her durumda anlamı verdiği zaman ayrı yazılır. Herkes sözcüğünün konuyla alakası yoktur zira "kes" harflerinin bi anlamı yoktur (eylem olduğu durumlar hariç tabi)...

* Şey kelimesi bir belgesiz zamir olduğu için her şey / bir şey ayrı yazılır.

* Hiçbir şey birleşik yazılmaz cümlesiyle de desteklenebilecek kural.

* "her şey" başkadır "herşey" başkadır. "her şey ayrı yazılır" kendi içinde tutarlı bir önerme olmakla birlikte eğer "her bir nesne" anlamında "her şey" denmiyorse doğrusu "herşey"dir.

Atlanilacak Forum:
Bulutlar
Erzurumlu Tarlasını Ek... MHP'de Kaset Skandalla... Narman hafta sonunu Ka... Hastane yangını Beledi... Büyük Önderi özlemle a... Seçmenin Tercihini Etk... MHP Adayları Oltu'da S... Erzurum'un Yüzde 55'i ... Oltu Lisesi'nde sevinç... Yeni sigara yasakları ... Oltulu Sanatçı Köksal ... Yüzlerce ailenin geçim... 7. Sınıflar arası bilg... Anaokulu Öğretmeni Saa... Polis Amcalar İMKB YİB... Erzurum 1. Amatör Küme... Oltu'da Nevruz Bayramı... Uzmanlardan kış uyarıs... Özel Aziziye Koleji Ol... Olgiad, Aşureyi Memur ... Oltu'ya doğalgaz geliy... 367 ve ötesi Sakın Değişme Kur'an mı temel belirl... Zamanı gelince... Helal Kesim Aldatmacası. Basılmamış kitabın dav... Bu filmi sakın kaçırma... Din Müteahhitleri Erdoğan, ekonomi ve si... Dağlıca günlerine dönü... Her Daim Şuur Bugi bugi Çocuğa başarılı olmayı... CHP'li seçmenin biat e... Savaş Özür dileyebilmek İyilik Yürek İşidir Kaldırılması teklif da... Telefon 25 Mart Oltu'nun Kurtu... Hey Ordakiler Biz Hala... Hadislerin Kur'ana Arz... MHP'nin sert tavrının ... Sağ Tuş Menüsünü Özell... Baba - kız diyaloğu GDO'lu diyet tarifleri Televizyonu Kapat Meyve ve sebze yaşlanm... 15 ayrı 'mobbingci/tac... Evde Çiçek Beslemenin ... Yüzünde ben olanlar gü... Ya başka ülkede yaşasa... İlginç Ölümler Sevgiliden vazgeçerim;... Windows 7: Uzman ipuçları Araçta yakıt tasarrufu... Menisküste çığır açaca... Sağlık raporu alan mem... Elektrikli battaniyede...
Benzer Başlıklar
Başlık Forum Cevaplar En Son Mesaj
Mesajın "gizli" zararı! Her Telden 1 05-10-2011 07:59
Siz de "hazır cevaplı" biri olabilirsiniz Her Telden 1 03-09-2011 04:33
"Annemin yemekleri daha güzeldi" demesin Her Telden 2 30-08-2011 04:39
"Müslüman'a Haram" Çeşmesi Her Telden 1 28-08-2011 03:10
Profesör Milton Freidman'ın "Monetarizm" (Para Doktrini) Her Telden 1 26-08-2011 20:15
Etiketler
Emine Ayna Demokratik Özerklik google Selahattin Demirtaş Aysel Tuğluk Neşe Düzel Esnaf sivri zekâlı market vali Brezilyalı kaymakam Ekşi sözlük öldü çarpışma baba ile oğul Tortum trafik kazası Emrah Yıldırım Özdere Köyü Baki Yıldırım Narman geleneksel sünnet şöleni Tortum Belediyesi öğretmen eleştiri cezalandırma insan hakları Andımız Ak Parti yönetim kurulu Oltu İlçe Teşkilatı köy ziyaretleri Fuat Demir trafik at arabası yasak anayol yönetim bütçe Erzurum İstanbul Diyarbakır Van yetiştirilen şifa doğal ortam sülükler alternatif tıp
Haberler