Biz Kur'an'ı, insanlara dura dura okuyasın diye âyet âyet ayırdık ve onu peyderpey indirdik. (İsrâ 106)
Başlığı Görüntüle
Burada Olan Üyeler: 1 ziyaretçi
 Başlığı Yazdır
"Her şey" ayrı mı yazılır, bitişik mi?
Yonetim
* Her ile bitişik yazılan tek kelimenin hangi olduğunu bilmenin yardımcı olacağını düşündüğüm kural.

* Bilindiği gibi her kelimesi 'genelde' ayrı yazılır... Sadece iki kelimede birleşik yazılır... Bunlar; herhangi ve herhalde kelimeleridir... Herhalde kelimesi yüksek ihtimal anlamı taşıdığı zaman birleşik yazılır, her durumda anlamı verdiği zaman ayrı yazılır. Herkes sözcüğünün konuyla alakası yoktur zira "kes" harflerinin bi anlamı yoktur (eylem olduğu durumlar hariç tabi)...

* Şey kelimesi bir belgesiz zamir olduğu için her şey / bir şey ayrı yazılır.

* Hiçbir şey birleşik yazılmaz cümlesiyle de desteklenebilecek kural.

* "her şey" başkadır "herşey" başkadır. "her şey ayrı yazılır" kendi içinde tutarlı bir önerme olmakla birlikte eğer "her bir nesne" anlamında "her şey" denmiyorse doğrusu "herşey"dir.

Atlanilacak Forum:
Bulutlar
Eğitim-Bir-Sen Erzurum... Oltu-Olur Karayolunda ... Şampiyon öğrenciler öd... Oltu'dan Başbakanın Mi... Hacı Hasan Tosun Vefat... MHRS sabaha kadar hizm... Yıldırım Çarpmasının E... 25 Mart Oltuspor'a Pas... Oltu'da sivil toplum k... Oltulu hayvan üreticil... Oltu Kaymakamlığı SYDV... Oltu Fem Dershanesi'nı... Sanat Köşesi Oltulular... Öğrencilere uygulamalı... Erzurum'da Hafif Şidde... Askıdaki Ekmek 15 Bini... Okullar arası bahar kr... Olur'da Kermes Heyacanı Kenan ve Ender Üstün'ü... Türkiye'nin Bir Numara... Beton ve erkek Cumhuriyet Yeniden Birincisinin sonu İli Oltu, İlçesi Narman İdarecilik ve Amir-Mem... Ben ki Molla Kasım'ım Generaller Bahçeli ve Kılıçdaroğl... İmza: Bir dost!.. Kıro ne demek Söz Medeniyeti Bunun altından kalkama... Mehmet Baransu fena bo... Futbol, silah, para... Orgeneraller, Ergeneko... Başlıyor Kürt çocukları ile bar... Türkler bu başbakanı n... Kılıçdaroğlu ve OdaTv Hesap Endişesi Şiştiniz mi düdük maka... Mutsuz annelerin bebek... Hitap etmede uyulması ... 10 adımda bebek gibi uyku Her derde deva buğday ... Onarılamaz Anılar Haftanız neşeli geçsin Kiracılar bu değişikli... Önsöz 18 yaşını dolduran öğr... MS onu kapattı, virüs ... Deneme sınavları nasıl... Samsun'da kırmızı paza... Hamilelerde duruş bozu... Bir Erkeğin Bakışı Sağcı futbol ve Messi Bütün kırık notlar tem... Memur ismini hatalı ya... Bebeklerin uyudukça bü... Böyle sevdim işte
Benzer Başlıklar
Başlık Forum Cevaplar En Son Mesaj
Mesajın "gizli" zararı! Her Telden 1 05-10-2011 07:59
Siz de "hazır cevaplı" biri olabilirsiniz Her Telden 1 03-09-2011 04:33
"Annemin yemekleri daha güzeldi" demesin Her Telden 2 30-08-2011 04:39
"Müslüman'a Haram" Çeşmesi Her Telden 1 28-08-2011 03:10
Profesör Milton Freidman'ın "Monetarizm" (Para Doktrini) Her Telden 1 26-08-2011 20:15
Etiketler
AKP anadil demokratik özerklik Türkiye Cumhuriyeti Kürt meselesi Salih Kaygusuz Oltu Anadolu Öğretmen Lisesi Pansiyonmatik Çatak köyü Oltu çocuklar kaya plajı yaz sıcağı takla atan otomobil Oltu Devlet Hastanesi Oltu mucur Kaleboğaz Köyü Aşıklar Derneği Dernekler Daire Başkanlığı İçişleri Bakanlığı Oltu Havzası Sözlü Kültür Mirasımız temel Vural 60 gün bozulan oruç keffaret Kur'an İslam temizlik köy muhtar imece oltu kampanya Serdarlı Bağbaşı Ödük Vadisi Pehlivanlı Tortum HES şovmen televizyon eleştirmeni Okan Bayülken ırkçı Marketing Türkiye Yüksel Aytuğ sonuçlar 1. yerleştirme seviye belirleme sınavı Oltu sbs tercih
Haberler