Biz Kur'an'dan, mü'minler için şifa ve rahmet olacak şeyler indiriyoruz. Zalimlerin ise Kur'an, ancak zararını artırır. (İsrâ 82)
Başlığı Görüntüle
Burada Olan Üyeler: 1 ziyaretçi
 Başlığı Yazdır
"Her şey" ayrı mı yazılır, bitişik mi?
Yonetim
* Her ile bitişik yazılan tek kelimenin hangi olduğunu bilmenin yardımcı olacağını düşündüğüm kural.

* Bilindiği gibi her kelimesi 'genelde' ayrı yazılır... Sadece iki kelimede birleşik yazılır... Bunlar; herhangi ve herhalde kelimeleridir... Herhalde kelimesi yüksek ihtimal anlamı taşıdığı zaman birleşik yazılır, her durumda anlamı verdiği zaman ayrı yazılır. Herkes sözcüğünün konuyla alakası yoktur zira "kes" harflerinin bi anlamı yoktur (eylem olduğu durumlar hariç tabi)...

* Şey kelimesi bir belgesiz zamir olduğu için her şey / bir şey ayrı yazılır.

* Hiçbir şey birleşik yazılmaz cümlesiyle de desteklenebilecek kural.

* "her şey" başkadır "herşey" başkadır. "her şey ayrı yazılır" kendi içinde tutarlı bir önerme olmakla birlikte eğer "her bir nesne" anlamında "her şey" denmiyorse doğrusu "herşey"dir.

Atlanilacak Forum:
Bulutlar
Yaz Mevsimini Sağlıklı... Parkinson Hastası Oltu... Okuma yazma kursunda b... Şenkaya'da İhtiyaç Sah... Oltulu İşadamları Suri... Babalar Günü'nü Mezarl... Dr. Cengiz Yavilioğlu ... Kaleboğaz Köyü'nde Yan... Yaşlandıkça daha mutlu... Tortum Yılanına bilim ... Gırgırına Kankalar cez... TGDF'nin en güzel örne... Okullar arası voleybol... Gülyurt, referandum ge... Emekli İmam Ziya Taşkı... Oltu 25 Mart Gençlik S... MEB'den Uzman Öğretmen... Olur'un Keçili (Niyakö... Nihat Demir'in bibisi ... Mart ayı 'Ayın Öğretme... Yeni anayasa çalışmala... Bebeklikten Bilgeliğe ... Gerçekler U/Yanmak Dini Öğrenmenin Yaşı. Nüzul Sebebini Biliyor... İran'daki Son Kriz Ne ... Tayyip Erdoğan ve Ahme... Kıssadan hisse alalım Turnuvaya yakışmayan h... Hangi dil kadar nasıl ... Bütünlük Silahların gölgesinde ... Bitecek Bir tarafsız(!) CHP'li... İmamı Azam Ebu Hanife ... Hakkâri saldırısını ki... Nisa suresi 125. ayeti... Dinde zorlama yoktur. Ölümün Eşiğindeki Çocuk Excel'de Metni Sütunla... Anneme iyi bak olur mu? Nar suyundaki mucize ANAYASA MAHKEMESİ ONAD... Aşk acısı çekenler dik... Bebeğinizi kitap kurdu... Organ mafyasına dikkat!!! Öğretmen Liselerinin K... Barış için RACHEL CORR... Google aramada küçük b... Gençliğin sırrı 2012'de yaşanabilecek ... Üye Profiline yorum ve... Çayın yanına şeker yer... Anan darbe mi gördü? Kin besleyen kadınlar ... Hangi sınıf öğrencisi Bütün suç beyinde Dünyanın en küçük kızı İlk Gün
Benzer Başlıklar
Başlık Forum Cevaplar En Son Mesaj
Mesajın "gizli" zararı! Her Telden 1 05-10-2011 07:59
Siz de "hazır cevaplı" biri olabilirsiniz Her Telden 1 03-09-2011 04:33
"Annemin yemekleri daha güzeldi" demesin Her Telden 2 30-08-2011 04:39
"Müslüman'a Haram" Çeşmesi Her Telden 1 28-08-2011 03:10
Profesör Milton Freidman'ın "Monetarizm" (Para Doktrini) Her Telden 1 26-08-2011 20:15
Etiketler
kışla Asker askeri vesayet darbeler disiplin Oruç Baba Türbesi Ramazan zulüm put iman iç hastalıklar israf meslek değirmenci teknoloji yaşam Kurtuluş Tayiz demokratik özerklik Silvan Hakkari Çukurca Kürt politikacıları Erzurum Şenkaya Tortum Olur kurtlar popülasyon domuzlar Uzundere yatırımcı Tortum Gölü tabiat harikası Tortum Şelalesi Narman ilçe birincisi Erzurum Fen Lisesi SBS sofra çat kapı on bir ayın sultanı misafir Ramazan gelenekleri aile sokak Apple mektep Tim Cook Steve Jobs eleştirel düşünce Selami Acar vefat Olur halkı merhum Namık Acar eşraf
Haberler