Allah size yardım ederse, hiç kimse sizinle baş edemez; ama ya O sizi terk ederse, kim size yardım edebilir? O halde müminler Allah'a güvensinler! (Al-i İmran 160)
Başlığı Görüntüle
Burada Olan Üyeler: 1 ziyaretçi
 Başlığı Yazdır
"Her şey" ayrı mı yazılır, bitişik mi?
Yonetim
* Her ile bitişik yazılan tek kelimenin hangi olduğunu bilmenin yardımcı olacağını düşündüğüm kural.

* Bilindiği gibi her kelimesi 'genelde' ayrı yazılır... Sadece iki kelimede birleşik yazılır... Bunlar; herhangi ve herhalde kelimeleridir... Herhalde kelimesi yüksek ihtimal anlamı taşıdığı zaman birleşik yazılır, her durumda anlamı verdiği zaman ayrı yazılır. Herkes sözcüğünün konuyla alakası yoktur zira "kes" harflerinin bi anlamı yoktur (eylem olduğu durumlar hariç tabi)...

* Şey kelimesi bir belgesiz zamir olduğu için her şey / bir şey ayrı yazılır.

* Hiçbir şey birleşik yazılmaz cümlesiyle de desteklenebilecek kural.

* "her şey" başkadır "herşey" başkadır. "her şey ayrı yazılır" kendi içinde tutarlı bir önerme olmakla birlikte eğer "her bir nesne" anlamında "her şey" denmiyorse doğrusu "herşey"dir.

Atlanilacak Forum:
Bulutlar
İspir'de Ayı Saldırısı... Yasin Haşimoğlu İ.O.'n... Şenkaya-Oltu Karayolun... Erinç Gürbüz, MHP'den ... Geleneksel Aksu Şenlik... Futbolun güzel yüzleri... "Trafik denetlemelerim... Şike İddiası En Büyük ... Başarın Dershanesi Böl... Ünlükaya Köyü Araziler... Otomobilde cam açmak m... Direksiyon hakimiyetin... Öğretmen atamalarında ... Oltu'da Çanakkale Şehi... Oltu Anadolu Lisesi Öğ... Halkevleri Trabzon Şub... Son yarı finalist 25 M... Öğretmenler Günü için ... Vergi rekortmenlerine ... Yasin Haşimoğlu İ.O. O... İman Etmeyenlerin Ahir... CHP'ye pazar günü akıl... Kur'an dışından hüküml... AKP'yi Eleştirmekle, K... Bakara 184. ayetin gün... Bir parti Korku Ucube heykellerle dolu... Hava durumunda Kürdist... Kur'an a Bakış açımızd... Kürtlere haksızlık ve ... Başörtüsü ve içgörü Anıtkabir'e gömülen pr... Clinton ve Erdoğan İslam'da Kalite 'Yeni Türkiye', kimin ... Bu kitabı okuyan zayıf... Hadis yazımı ve peygam... Ve Sen Beyaz Adam Biliyor musunuz, bunla... Borsa nedir diye merak... 2012'de yaşanabilecek ... Öğrencilerden Erzurum ... Kadına şiddet "hak" ol... İçinizdeki öküze oha d... Mezopotamya Uygarlıkları Sağ Tuş Menüsünü Özell... Bir Miniğin Ramazan Gü... Türkiye'de darbe istin... 'Minik Dadaşlar' inter... Korsan Cd lerdeki İlgi... MEB'den, İşletmede Mes... Dedelerle olmuyor, ded... Kadın ve erkek, kedi i... Yaşamak sevince anlam ... Eski hatıralar nasıl c... Ağlamanın ve Gözyaşını... Okul Yöneticilerinin E... OKS Sınavları artık Ol... Minibüs Geyikleri...
Benzer Başlıklar
Başlık Forum Cevaplar En Son Mesaj
Mesajın "gizli" zararı! Her Telden 1 05-10-2011 07:59
Siz de "hazır cevaplı" biri olabilirsiniz Her Telden 1 03-09-2011 04:33
"Annemin yemekleri daha güzeldi" demesin Her Telden 2 30-08-2011 04:39
"Müslüman'a Haram" Çeşmesi Her Telden 1 28-08-2011 03:10
Profesör Milton Freidman'ın "Monetarizm" (Para Doktrini) Her Telden 1 26-08-2011 20:15
Etiketler
Sincan Trafik Tescil Şube Müdürlüğü Etimesgut Karayolları Trafik Yönetmeliği Gölbaşı Ankara engelli plakası İçişleri Bakanlığı özürlüler örnek davranış Narman Kaymakamı köyler Abdullah Atakan Atasoy ilçe merkezi Milli Eğitim Bakanı Oltu İmam Hatip Lisesi Erzurum İmam Hatip Lisesi Ömer Dinçer Oltu İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Arslan kck DTK CHP AKP Barış Konseyi jitem öcalan zarf konvoy tehlike düğün çocuklar hediye Mercedes Şerit Takip Sistemi Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistemi Ayarlanabilir Hız Sınırlandırıcı Trafik İşaretleri Okuma Sistemi General Motors Volvo Ford jandarma nişanlı kamera Firavun Haksöz Haber İbrahim Kur'an Murat Kayacan Mısırlı Müslümanlar Müslüman Laik demokrat Yıldırım Türker Kandil Yıldıray Oğur Fikret Bila Kürt meselesi
Haberler