Ey iman edenler! Hiçbir alışverişin, hiçbir dostluğun ve hiçbir şefaatin olmadığı kıyamet günü gelmeden önce, size rızık olarak verdiklerimizden Allah yolunda harcayın. İnkâr edenler ise zalimlerin ta kendileridir. (Bakara 254)

Oltu'da dar gelirliye yönelik TOKİ benzeri konut yapılacak

Oltu'da dar gelirliye yönelik TOKİ benzeri konut yapılacak

Oltulular ay da 400 TL sabit taksitle ev sahibi olacak. Hükümetin memur ve dar gelirlilere yönelik ülke genelinde başlattığı toplu konut hamlesinin bir benzeri de Oltu'da yapılırken geçen zaman içerisinde yaşanan olumsuzluklardan ötürü TOKİ ilçeye başka bir konut yapma girişimini başlatmamıştı. Gelen yoğun taleplere kayıtsız kalmayarak yapılan girişimler sonucu TOKİ benzeri bir toplu konut projesinin ilk adımını atan Ak Parti Oltu İlçe Başkanı Fuat Demir,  "İlçe merkezinde oturan dar gelirli vatandaşlara artık ev sahibi olma fırsatı sunacağız." dedi.

Başkan Demir, üye ön kayıtlarının alınması sırasında izleyecekleri yöntem üzerine açıklama yaparak, üzerine evi olmayanlara öncelik tanınacağını belirtti.

Demir, başlangıçta 100 konut olarak düşünülen projedeki konut sayısını talep gelmesi halinde 150'e çıkarma şanslarının olduğunu da vurguladı. İlçenin gelişmesi ve konut bakımından rahatlamasına katkı sağlayacağını düşündüğü projedeki evlerin bir yıl içerisinde teslim edileceğine işaret eden Demir, anahtar teslimi olmak üzere 5 bin TL peşinat ve aylık 400 TL sabit taksitle dar gelirli vatandaşların ev sahibi olabileceği müjdesini verdi.

Daha düne kadar ilçede yaptırdığı konutlarla kooperatifçiliğe farklı bir boyut kazandırdıklarını öne süren Başkan Demir, bugüne kadar Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek toplam 23 ayda 46 daireyi bitirerek üyelerine teslim ettiğini ifade etti.

TOKİ'nin uyguladığı sistem benzeri bir kooperatifçiliğin yapılabileceğine değinen Demir, konutların yapımına başlanmasının ardından bir yıl içerisinde teslim edileceğini söyledi. Başlangıçta üyelerden 5 bin TL peşinat alınacağını aktaran Demir, "Konutlarımız 120 metrekare üzerine 3 oda bir salon olarak yapılacaktır. Planlama ve proje 150 daire üzerinden yapılırken 100 üyeyi bulur-bulmaz inşaata başlanacak. 120 ay boyunca sabit kalacak 400 TL'lik ödeme sonrası bir konut süreç sonunda verilen peşinatla birlikte toplamda ortalama kat farkları da gözönüne alındığında 53-55 bin TL arası bir rakama mal olacak. O güne kadar belli bir miktar birikimi olan ve bu konutlardan peşin para karşılığında almak isteyenler ise 45 bin TL'ye bu evlerden birine sahip olabilecek." diye konuştu.

Konutların yapılacağı arsanında hazır olduğunu aktaran Ak Parti İlçe Başkanı Fuat Demir, "Konutlar, yeni hastane binası ile İmam Hatip Lisesi arasındaki bölümde yapılacaktır. Başlayacağımız bu TOKİ benzeri kooperatifçilikle herkesin ev sahibi olma hayalini gerçekleştirme fırsatı yakalamasını arzu ediyoruz. Üye müracaatları 01 Ağustos 2009 tarihinde başlayacak olup 31 Aralık 2009 tarihine kadar sürecek. Ödemeler Halk Bankası kanalıyla yapılacak." dedi. (24.07.2009)

(H.DAĞ/Oltu'nun Sesi)

Yorumlar
#1 | oltu sevdalısı - 11 Eylül 2010 16:56
Mevcut yapıp bitirdiği hak sahiplerine teslim ettiği konutların önünde maşallah gururla poz vermiş. malum son günlerde Erzurum gazeteleri bu kooperatif ile ilgili bir takım iddialarla çalkalanıyor. Bay Fuat Demir önce o iddialarla ilgili olarak kooperatif üyelerini aydınlatırsa memnun olurum. Malum daha düne kadar kooperatifin önünde duvar ve de bahçe vardı bugün hiçbirşey yok, hepsi yıkılmış. Kooperatif üyelerinin çevre düzenlemesi için ödediği paralarda yıkılan molozların altında kaldı herhalde!!!!!!!!!!!!!!!!
#2 | oltulu - 11 Eylül 2010 16:56
Bir taraftan Erzurum'daki yerel gazetede yayınlanan habere yalan, iftira deyip diğer yandan onca emek verilip yapılan bahçe duvarını acele ile kaldırmak tam bir çelişki değil mi? Madem yapılan haber iftira ise neden bahçe duvarı kaldırıldı? Bunun mantıklı tek açıklaması, "demek haberde yazılanlar doğruymuş" değil mi?

Şimdi haberde yazılanlar kendilerince doğrulandığına göre hangi yüzle yeni bir kooperatife başlanılıyor anlamak mümkün değil? Demek Oltu halkı bu kadar tepkisizmiş, diğer örnek ortada iken halen daha gidip yeni kooperatife üye olmakla bir anlamda yapılan/yapılacak olan gayri meşru işlere sebep olunacağının farkında dahi olmayanların bulunduğu ortamda elbette bu tür haksız işgaller daha çook olacak demektir. Yani suçu önce kendimizde aramak lazım diye düşünüyorum.
Yorum yaz
İsim:

Doğrulama Kodu:
Doğrulama Kodu


Benzer Haberler
Bulutlar
Abdülkadir Karaca Vefa... Oltu'da Heyelan Turizm... Sarısaz Köyü'nde Bir H... Oltu tekrar beyaza bür... Şiddetli Yağmur Oltu'y... Oltu'da Öğrencilerin K... Oltu'da park halindeki... Emekli Öğretmen Ali Ak... Doç.Dr. Halit Ertuğrul... İlçe Milli Eğitim Müdü... Risk Kapsamındaki Oltu... Abdullah Arslan'ın Bab... Oltu Kalesi'ndeki yang... Psikoteknik Belgesi ol... Oltu Din Görevlileri D... 25 Mart Oltuspor Depla... Olur Ilıkaynak Termal,... Köy muhtarlarına yönel... 'Çilekçibaba'dan Oltu'... Oltu'da 'Allah yazılı ... Guardiola'dan başarı i... İki çocuk Facebook Çılgınlığı ve... Nüzul sebebini biliyor... CHP ve Ergenekon Yeni anayasa çalışmala... Çanakkale Savaşı gerek... Zenginlik ve İhtişam M... Allah'a Tanrı ya da İl... Peygamberimizin Kur'an... Yara kalır Kural tanımayan çocuğa... Sevgiler Günlük Olmamalı Küfür olarak siyaset s... Kur'an'da "soru anlaml... Irkını Söyle Hakkâri saldırısını ki... Başlıyor YSK, oligarşi adına ka... Bir kadın erkeklere im... Excel'de Metni Sütunla... Traji komik 1 Nisan şa... Öğretmenlerin yüzde 50... Pompei (İbretlik bir v... Kur'ân'a Dönüşte Sağlı... Evlilğin dili olup kon... Gökhan Özcan'dan inciler Bir yumurta nasıl pake... Memleket (Oltu) Hasreti Ekmeği tuzlu yiyoruz Gülen Hareketi 28 Şuba... Microsoft güvenlik yaz... MEB, Yönetici Atama Yö... Dizüstü Bilgisayar Sat... Excel tablosu Word say... Provokatörün Dönüşü İnternet yalnızlaştırı... Bir Rüyanın Ardından G... Taş Oyma Sanatında Oltu Doğum Sıranız ve Kişil...
Etiketler
otomobil Oltu'da trafik kazası uçurum Uzundere Yayla Köyü Cumhuriyet İlköğretim Okulu Karabekir İlköğretim Okulu Güney İnşaa Oltu Pasinler sokak patates çuvalı yavru fare taksici kurs meyve kuşak Tekwando faaliyet Şevket Ağırman Birlik Camii emekli imamı Ali Ağırman İnci Köyü Ahmet Ağırman Prof.Dr. Mustafa Ağırman Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistemi Ayarlanabilir Hız Sınırlandırıcı Trafik İşaretleri Okuma Sistemi Ford General Motors Mercedes Volvo Şerit Takip Sistemi kolaylaştırma Kur'an öğüt almak rehber Allah şüpheli ölüm Şenkaya Devlet Hastanesi Kürkçü köyü Şenkaya Oltu İlçe Müftüsü Oltu Halk Eğitim Merkezi Cenaze Hizmetleri Kursu
Haberler