Ey iman edenler! Hiçbir alışverişin, hiçbir dostluğun ve hiçbir şefaatin olmadığı kıyamet günü gelmeden önce, size rızık olarak verdiklerimizden Allah yolunda harcayın. İnkâr edenler ise zalimlerin ta kendileridir. (Bakara 254)

Oltu'da dar gelirliye yönelik TOKİ benzeri konut yapılacak

Oltu'da dar gelirliye yönelik TOKİ benzeri konut yapılacak

Oltulular ay da 400 TL sabit taksitle ev sahibi olacak. Hükümetin memur ve dar gelirlilere yönelik ülke genelinde başlattığı toplu konut hamlesinin bir benzeri de Oltu'da yapılırken geçen zaman içerisinde yaşanan olumsuzluklardan ötürü TOKİ ilçeye başka bir konut yapma girişimini başlatmamıştı. Gelen yoğun taleplere kayıtsız kalmayarak yapılan girişimler sonucu TOKİ benzeri bir toplu konut projesinin ilk adımını atan Ak Parti Oltu İlçe Başkanı Fuat Demir,  "İlçe merkezinde oturan dar gelirli vatandaşlara artık ev sahibi olma fırsatı sunacağız." dedi.

Başkan Demir, üye ön kayıtlarının alınması sırasında izleyecekleri yöntem üzerine açıklama yaparak, üzerine evi olmayanlara öncelik tanınacağını belirtti.

Demir, başlangıçta 100 konut olarak düşünülen projedeki konut sayısını talep gelmesi halinde 150'e çıkarma şanslarının olduğunu da vurguladı. İlçenin gelişmesi ve konut bakımından rahatlamasına katkı sağlayacağını düşündüğü projedeki evlerin bir yıl içerisinde teslim edileceğine işaret eden Demir, anahtar teslimi olmak üzere 5 bin TL peşinat ve aylık 400 TL sabit taksitle dar gelirli vatandaşların ev sahibi olabileceği müjdesini verdi.

Daha düne kadar ilçede yaptırdığı konutlarla kooperatifçiliğe farklı bir boyut kazandırdıklarını öne süren Başkan Demir, bugüne kadar Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek toplam 23 ayda 46 daireyi bitirerek üyelerine teslim ettiğini ifade etti.

TOKİ'nin uyguladığı sistem benzeri bir kooperatifçiliğin yapılabileceğine değinen Demir, konutların yapımına başlanmasının ardından bir yıl içerisinde teslim edileceğini söyledi. Başlangıçta üyelerden 5 bin TL peşinat alınacağını aktaran Demir, "Konutlarımız 120 metrekare üzerine 3 oda bir salon olarak yapılacaktır. Planlama ve proje 150 daire üzerinden yapılırken 100 üyeyi bulur-bulmaz inşaata başlanacak. 120 ay boyunca sabit kalacak 400 TL'lik ödeme sonrası bir konut süreç sonunda verilen peşinatla birlikte toplamda ortalama kat farkları da gözönüne alındığında 53-55 bin TL arası bir rakama mal olacak. O güne kadar belli bir miktar birikimi olan ve bu konutlardan peşin para karşılığında almak isteyenler ise 45 bin TL'ye bu evlerden birine sahip olabilecek." diye konuştu.

Konutların yapılacağı arsanında hazır olduğunu aktaran Ak Parti İlçe Başkanı Fuat Demir, "Konutlar, yeni hastane binası ile İmam Hatip Lisesi arasındaki bölümde yapılacaktır. Başlayacağımız bu TOKİ benzeri kooperatifçilikle herkesin ev sahibi olma hayalini gerçekleştirme fırsatı yakalamasını arzu ediyoruz. Üye müracaatları 01 Ağustos 2009 tarihinde başlayacak olup 31 Aralık 2009 tarihine kadar sürecek. Ödemeler Halk Bankası kanalıyla yapılacak." dedi. (24.07.2009)

(H.DAĞ/Oltu'nun Sesi)

Yorumlar
#1 | oltu sevdalısı - 11 Eylül 2010 16:56
Mevcut yapıp bitirdiği hak sahiplerine teslim ettiği konutların önünde maşallah gururla poz vermiş. malum son günlerde Erzurum gazeteleri bu kooperatif ile ilgili bir takım iddialarla çalkalanıyor. Bay Fuat Demir önce o iddialarla ilgili olarak kooperatif üyelerini aydınlatırsa memnun olurum. Malum daha düne kadar kooperatifin önünde duvar ve de bahçe vardı bugün hiçbirşey yok, hepsi yıkılmış. Kooperatif üyelerinin çevre düzenlemesi için ödediği paralarda yıkılan molozların altında kaldı herhalde!!!!!!!!!!!!!!!!
#2 | oltulu - 11 Eylül 2010 16:56
Bir taraftan Erzurum'daki yerel gazetede yayınlanan habere yalan, iftira deyip diğer yandan onca emek verilip yapılan bahçe duvarını acele ile kaldırmak tam bir çelişki değil mi? Madem yapılan haber iftira ise neden bahçe duvarı kaldırıldı? Bunun mantıklı tek açıklaması, "demek haberde yazılanlar doğruymuş" değil mi?

Şimdi haberde yazılanlar kendilerince doğrulandığına göre hangi yüzle yeni bir kooperatife başlanılıyor anlamak mümkün değil? Demek Oltu halkı bu kadar tepkisizmiş, diğer örnek ortada iken halen daha gidip yeni kooperatife üye olmakla bir anlamda yapılan/yapılacak olan gayri meşru işlere sebep olunacağının farkında dahi olmayanların bulunduğu ortamda elbette bu tür haksız işgaller daha çook olacak demektir. Yani suçu önce kendimizde aramak lazım diye düşünüyorum.
Yorum yaz
İsim:

Doğrulama Kodu:
Doğrulama Kodu


Benzer Haberler
Bulutlar
MHP Erzurum Milletveki... Cepte 'hediye kazandın... Arif Coşkun kimdir? Oltu'da işyeri açmak i... Öğrenciler Sınav Önces... Belediye bu işgale ne ... Oltu'nun Sınav Merkezi... Bu da Görünür Kaza: 1 ... 25 Martspor Kulübü hal... Kula teşekkür etmeyen ... Oltu'da 6 bin 788 pake... Derya kuzusu bunlar Narman'da organik sebz... Oltu SYDV Köylülere Ko... Hacı Aslan Erdem Vefat... Oltu Taşı İmalatçısı S... Kaymakam Tanrısever'de... Narman'da Kurtuluş Coş... MHP Genel Başkan Yardı... Kurban etini nasıl piş... Savaş ve barış Din Müteahhitleri Ya PKK vesayeti? Su ne renktir? YSK, oligarşi adına ka... Neden boşanır veya bir... Böl ve yönet Barış Operasyon ve Balyoz Peygamberimizin ÜMMİ O... Katiller Geveze Olur Türkiye'nin Kaybolan Y... İlke Faydasız İlim Aşk Allah'ın Sünneti Değiş... Gitti Gidiyor Bu Gençlik! Sevgi-Başarı-Zenginlik Peygamber İle Özel Gör... Sabun Adına Dost Derler Okul Dönemi (6-12 yaş ... Motor çalışıyorken den... Limon ve Sarımsak Muci... Aydın Menderes babasın... MEB, yönetici atamada ... Mahallelerimizin yeni ... Dersim isyanı Gülen Hareketi 28 Şuba... BlackBerry Q10 Türkiye... Minibüs Geyikleri... Facebook profilinize k... Antivirüsünüze güç kat... İmkansızdan imkanı bulmak Doğru olan seçenek han... Wi-Fi'ın karanlık yüzü! İmam İle Müftü Çocuklara Fatalat İçer... İlgİnç Bilmeceler ve C... IE9, Win XP'ye neden g...
Etiketler
başkan müftü herg susuzluk put heykel cağ kebabı Zekeriya Öz Galatasaray Federasyon Savcı temiz futbol Mehmet Berk öğretmen öğrenci eğitim şiddet ingiliz dayak uzman okullar temizlik bağış yeni kayıt bakan milli eğitim veliler Ömer Dinçer Çat Narman Alver Beldesi Pasinler Ak Parti Hınıs trafik kazası üç kardeş Hakan Turan Gümüşhane cenaze töreni Adem ilk insan cennet ilk kadın yasak meyve Molla Kasım Havva Oltu eczane veteriner vatandaş yaralı şahin koruma Oltu Kaymakamı Fatih Çobanoğlu resmi site bayram mesajı Kur'an İran Mehdi Hz. İsa hadis-i şerif İran-Irak savaşı
Haberler